EnglishPerla VltavyJak začít?PsiFenyOdchovyNa prodejKontaktFacebook

Standard plemene Bígl

Povaha

Bígl je přátelský, veselý a snášenlivý pes. Miluje hry a pohyb. Snadno se přizpůsobí životu v paneláku stejně jako práci v lese, coby pomocník myslivce. Jelikož je bígl původně smečkový pes, dodnes si zachovává velmi silnou orientaci na sociální uspořádání. Do rodiny se zařadí bez problémů, dobře se snáší s ostatními psy a nevyvolává zbytečné konflikty. Pro bígla je typické vymýšlení různých rošťáckých kousků, na něž očekává kamarádskou reakci. Není ojedinělé, když překazíme jednu rošťárnu, že má bígl připravenou hned další. Prostě zkouší naší trpělivost a zjišťuje, kam až může zajít. To občas vyžaduje od majitele značné sebeovládání a trpělivost.

Bígl je pes velice bystrý a inteligentní se zájmem o vše nové. Proto se rád a rychle učí. Musím ovšem upozornit, že bígl vzhledem ke své lovecké minulosti, je pes samostatný a může se stát, že upřednostní prověření stopy zvěře před Vaším povelem. Proto je nutné přivolání učit hned, jak si štěňátko přinesete domů.

Rozhodně nedoporučuji výchovu a učení drilem a už vůbec ne použití násilí. Naopak je vhodné využít jeho chuť ke hrám a také apetit - uvidíte, že pro kousek piškotu Vám udělá vše a s radostí. Nedejte na jeho smutný výraz a při výchově a výcviku buďte důslední. Pak budete mít bígla poslušného s vyrovnanou a sebevědomou povahou.

Ještě bych ráda upozornila, že bígl pro svou přátelskou povahu není vhodný jako hlídací pes. Sebemenší náznak agresivity proti lidem je pro něj naprosto netypický a nežádoucí

Doufám, že se mi alespoň trochu podařilo přiblížit Vám toto nádherné, přítulné a veselé plemeno. Ten, kdo bude mít trpělivost na výcvik, určitě bude s výsledkem svého pejska spokojený. Přeji Vám hodně štěstí, radosti a veselých zážitků s Vaším bíglíkem. Určitě si naší pozornost zaslouží

Historie a využití plemene

Bígl je nejstarší plemeno honičů a patří mezi nejmenší smečkové honiče. Název beagle je odvozen od slova malý (keltsky "beag", staroanglicky "begle", starofrancouzsky "beigh"). V knihách jsou záznamy o tzv. trpasličích bíglech, které lovci vozili na hon v brašnách na koních

V Anglii se bígl užíval už od 15. století k lovu drobné zvěře především zajíců a králíků. Byl oblíbeným psem královny Alžběty I. Velké smečky bíglů byly velmi oblíbené u šlechty pro způsob práce při parforsních honech (štvanicích). Hony byly charakteristické svou pomalostí a také hlasitým pronásledováním zvěře.

U nás je bígl oblíbený především jako společenský a rodinný pes vhodný k dětem. Dále se využívá v myslivosti při naháňkách na černou zvěř, je velice nadaný na dosled spárkaté a škodné zvěře. Pro jeho dobrý nos se využívá v USA a Austrálii na letištích a hranicích k vyhledávání pašovaných potravin.

FCI standard č. 161 / d z roku 1987 - oficiální znění

Skupina 6 - Honiči, barváři a příbuzná plemena

Sekce 1.3 - Malí honiči S pracovní zkouškou

Celkový vzhled - Robustní, kompaktní pes, působící dojmem kvality, aniž by působil dojmem hrubosti.

Chování, temperament - Veselý pes určený původně k lovu především zajíců, jejichž stopu dokáže sledovat. Neohrožený, velmi činorodý, vytrvalý a cílevědomý. Bystrý, inteligentní a vyrovnané povahy. Laskavý a pohotový, bez známek agresivity nebo bázlivosti.

Hlava - Střední délky, silná, aniž by byla hrubá, u fenky jemnější, bez vrásek nebo záhybů na hlavě.

  • LEBEČNÍ PARTIE
  • Mozkovna: Mírně klenutá, středně široká, s lehce naznačeným týlním hrbolem.
  • Stop: Výrazný; pokud možno přesně půlí vzdálenost mezi týlem a špičkou čenichu.
  • OBLIČEJOVÁ PARTIE
  • Nosní houba: Široká, přednostně černá, ale u psů se světlejším zbarvením je přípustná i slabší pigmentace. Široce otevřené nozdry.
  • Tlama: Není špičatá.
  • Pysky: Přiměřeně převislé.
  • Čelisti / zuby: Čelisti silné, s dokonalým, pravidelným a kompletním nůžkovým skusem, tj. horní řezáky těsně překrývají dolní řezáky a jsou posazeny v čelistech kolmo.
  • Oči: Tmavě hnědé nebo oříškově hnědé, dosti velké, nejsou ani hluboce uložené, ani vystouplé, poměrně daleko od sebe posazené, s mírným, milým výrazem.
  • Uši: Dlouhé, na špičkách zaoblené. Natažené dopředu sahají téměř ke konci čenichu. Nízko nasazené, jemné, nesené visící a ladně přiléhající k lícím.

Krk - Dostatečně dlouhý, umožňující psovi snadnou práci na stopě s nízkým nosem, lehce klenutý, s volnější kůží na hrdle.

Uši - Horní linie: Rovná a vodorovná; Bedra: Krátká, dobře vyvážená. Bedra silná a pružná; Hrudník: Dosahuje až pod úroveň loktů. Žebra dobře klenutá a dosahující daleko dozadu; Břicho: Není přehnaně vtažené.

Ocas - Silný, střední délky. Vysoko nasazený, nesený vesele, nikoli však stočený nad hřbet ani od kořene nesměřuje kupředu. Dobře osrstěný zejména na spodní straně

Končetiny - Hrudní končetiny rovné, umístěné správně pod psem, dobré substance, s kulatými kostmi, směrem k tlapám se nezužují. Plece dobře skloněné dozadu, ne přehnaně těžké. Lokty pevné, nejsou vtočené dovnitř ani vytočené ven. Výška k lokti odpovídá zhruba polovině kohoutkové výšky. Zápěstí krátká. Stehna svalnatá. Kolena dobře zaúhlená. Hlezna pevná, nízko postavená a navzájem rovnoběžná. Tlapy pevné a dobře uzavřené. Prsty klenuté a opatřené silnými polštářky. Ne zaječí tlapky. Drápy krátké.

Chody, pohyb - Rovný hřbet, bez známek vlnění. Dlouhý krok je volný, dosahuje rovně daleko dopředu bez nadměrně vysoké akce; Hnací impuls vychází z pánevních končetin. Pohyb pánevních končetin by neměl být úzký, hrudní končetiny nepádlují ani se nekříží.

Osrstnění - Srst krátká, hustá a odolná proti počasí. Barva jakákoliv uznaná pro honiče s výjimkou játrové. Špička ocasu bílá.

Velikost - Požadovaná minimální kohoutková výška je 33 cm (13"). Požadovaná maximální kohoutková výška je 40 cm (16")

Vady - Každá odchylka od výše jmenovaných bodů se musí posuzovat jako vada, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru k jejímu stupni závažnosti a k jejímu vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa Diskvalifikován musí být každý pes, u kterého se zřetelně projevují fyzické abnormality nebo poruchy chování.

Poznámka - psi musí vykazovat dvě viditelně normálně vyvinutá varlata, nacházející se zcela v šourku

převzato z Beagle klubu

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu majitele stránek zakázáno.
© Perla Vltavy | vytvořil www.pavelmarek.com